تاریخ : یکشنبه, ۱۹ آذر , ۱۴۰۲
2

اقتصاد مقاومتی در ایلام حرف بی عمل/سیمان ایلام تعطیل شد

  • کد خبر : 329
  • ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
اقتصاد مقاومتی در ایلام حرف بی عمل/سیمان ایلام تعطیل شد

▪️تمام تولید سیمان ایلام در انحصار یک نفر/رستوران در انحصار فرد دیگر ▫️مقام معظم رهبری در دستورات اکید و متوالی خود سند حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی را به تمام مقامات کشور ابلاغ فرمودند.ولی متاسفانه این مقوله بسیار مهم که چاره ی برون رفت از همه مشکلات اقتصادی است در ایلام در لابلای جلسات کلیشه […]

▪️تمام تولید سیمان ایلام در انحصار یک نفر/رستوران در انحصار فرد دیگر

▫️مقام معظم رهبری در دستورات اکید و متوالی خود سند حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی را به تمام مقامات کشور ابلاغ فرمودند.ولی متاسفانه این مقوله بسیار مهم که چاره ی برون رفت از همه مشکلات اقتصادی است در ایلام در لابلای جلسات کلیشه ای و بی نتیجه و رانتهای ارتباطی گم شده است.راه حلهای بسیار ساده ای برای پیاده کردن اقتصاد مقاومتی وجود دارد که در واقع اجرای آنها چندان کار سختی نیست.ولی عزمی جدی برای اجرایی کردن آنها در استان وجود ندارد . در این بین باید از مدعیان ولایت مداری یک سوال پرسید.چرا فرمایشات رهبری در ایلام زمین مانده اند؟
▫️کارخانه سیمان ایلام یکی از مهم ترین صنایع غرب کشور می باشد که چشم امید بسیاری از مردم به چرخیدن چرخهای آن است.ولی امروز در نتیجه ی همه بی تدبیری ها سیمان ایلام تعطیل شده و به مرز ورشکستگی کامل رسیده است.در این گزارش سعی داریم علل اصلی تعطیلی سیمان ایلام را برای شما بازگو نماییم.
▫️از بدو ورود اقای فرونچی به سیمان ایلام در نتیجه ی سیاست های غلط و پیگیری مطامع شخصی این صنعت به انزوا کشیده شده و عوایدش به نفع عده ای خاص مصادره شد.
▫️به دستور اقای فرونچی تولید سیمان ایلام با تخفیف ۲۵ هزار تومان در هر تن به یک فرد با مشخصات “ر”ح” برای داخل استان و “س”ح” برای استانهای لرستان و کرمانشاه واگذار گردید(این افراد همگی از یک خانواده می باشند)با احتساب تمام تولیدی که به این فرد فروخته شده تنها از محل تخفیف ماهانه یک و نیم تا دو میلیارد تومان سود به جیب این شخص رفته است.علاوه بر این در نتیجه ی این اقدام جناب فرونچی ۵۰۰ عاملیت فروش سیمان در استان بیکار شده و ورشکست شدند.همه این مهم را نیک می دانند که انحصار در هر جایی که باشد بدون شک رانت و سواستفاده های زیادی پشت آن پنهان شده است.این قرارداد انحصار هنوز هم ادامه داشته و علی رغم پیگیری های مکرر شورای کارخانه به نمایندگی از دیگر کارگران هیچ مقامی به صورت قاطع به این مهم ورود نکرده است.
▫️ قسمتی از خدمات رستوران سیمان ایلام از سال ۱۳۹۱ تا امروز به صورت انحصاری به برادر یکی از مدیران سابق استان واگذار شده است.سود عایدی این رستوران در کمترین مقدار ۳۰ میلیون تومان در ماه است که اگر آن را در کل ماه های ۶ سال گذشته ضرب کنیم رقمی در حدود ۲۲ میلیارد ریال به دست می آید.این انحصار چرا باید به یک فرد خاص داده شود جای سوال داشته و این وظیفه ی نهادهای نظارتی است که موضوع را برای ملت روشن نمایند.
▫️فرونچی سیمان ایلام در حالی سیمان ایلام را رها کرد که کوهی از مشکلات در این صنعت به جا مانده و این کارخانه را به مرز ورشکیتگی کشانده است.تا امروز ۳۲ روز است که سیمان ایلام به دلیل سوء مدیریت فرونچی که امروز جای خود را به اکبری داده است تعطیل شده و کارگران آن سرگردان شده اند.مدیریت جدید وارث کوهی از مشکلات شده که به معنای واقعی از برطرف کردن آنها عاجز شده است.
▫️ایلام بالغ بر چندصد جوان تحصیلکرده با مدارک عالی تحصیلی مرتبط با سیمان دارد.ولی در زمان مدیریت اقای فرونچی رانت استخدام و پشتهای کلیدی فقط به نورچشمی های غیربومی داده شده است.به عنوان مثال جوان ایلامی با مدرک ارشد معدن و مدیرت صنایع و ….. در حال حاضر کارگر ساده بوده و فردی غیربومی با لیسانس ادبیات یا تربیت بدنی “آ”ص” با استفاده ارتباطات شخصی معاون توسعه ی منابع سیمان ایلام است.از طرفی برای کنترل کامل فروش سیمان مدیران فروش و بازرگانی این صنعت هم به افراد غیربومی و هماهنگ با فرونچی سپرده شده است.هیچکدام از پستهای مالی و تدارکات و فروش و بازرگانی به صورت معنی داری به افراد غیر بومی خاص داده شده است.پیمان تامین نیرو که می توانست در رفع مشکل بیکاری جوانان بومی تاثیرگذار باشد به افراد غیر بومی واگذار شده است.در دفتر مرکزی تهران ۱۵ نفر از نورچشمی ها به کار گرفته شده اندکه میلیونی از حساب ایلام پول دریافت می کنند.این همه نا عدالتی در حق مردمانی روا شده که تمام طول شبانه روز را در هوایی تنفس می کنند که توسط سیمان ایلام آلوده شده است.
▫️در طول ۳۲ ماه گذشته همه مزایای کارگران ائم از لباس کار و دستکش و کفش ایمنی و سبد کالا و …. کاملا حذف شده و در مقابل حقوق نورچشمی ها میلیونی و بدون تاخیر پرداخت شده است.طرح طبقه بندی مشاغل که خواست کارگران است اجرایی نشده و این یک اجحاف است.در مملکت صاحب زمان این همه اجحاف در حق کارگرانی که ریشه های تولید در کشور هستند جای تاسف دارد.
▫️در نتیجه ی انحصار فروش سیمان در ماه نزدیک به دو میلیارد تومان سودی که باید به حساب کارخانه می رفت به فرد ذکر شده داده شده و چگونگی هزینه کرد پشت پرده آن فعلا از دایره اطلاعات ما خارج است.ولی همین عدم واریز سود به حساب کارخانه باعث شده طلبهای شرکتها و پیمانکاران مختلف و گاز و برق و کارگران و …. پرداخت نشده و کارخانه زیر بار بدهی های فراوانی قرار گیرد.در نتیجه همین عدم پرداخت طلبها امروز سیمان ایلام به مرز ورشکستگی رسیده و ۳۲ روز است تعطیل شده است.

سیمان ایلام که امروز در نتیجه سومدیریت ها به این روز افتاده زمانی صنعت ممتازی بود که بهترین و بیشترین فروش را داشت‌.ولی ضعف مفرط مدیریت این صنعت را به مرز ورشکستگی رسانده است.
▫️شورای اسلامی کارخانه سیمان ایلام در مدت این ۳۲ ماه مرتب مشکلات کارخانه را به نهادهای مختلف گزارش داده و عدم پیگیری توسط این نهادها هم خود جای سوال دارد.
▫️متاسفانه حقیقت امر اینجا است که همه کسانی که کاری از دستشان بر آمده و اقدام نکرده اند کارخانه سیمان ایلام را به جای یک صنعت که نیاز به حمایت دارد به چشم گوشت قربانی و غنیمت جنگی تماشا کرده و برای چاپیدن آن مسابقه سرعت برگزار کرده اند.این نگاه گوشت قربانی اگر عوض نشود باید به راستی فاتحه ی این صنعت را خوانده و منتظر ماند و دید که آهن آلات آن نیز به صورت کیلویی به ضایعاتی ها فروخته شود.
▫️متاسفانه در مواردی مشاهده شده همین مطالب و افشاگری های ما دست مایه سوء استفاده های برخی افراد با نفوذ شده است.ولی اینبار اجازه ی سوءاستفاده را نداده و عقلانی تر آن است که تنها کسانی به این مورد ورود کنند که دغدغه ی واقعی آنها حل مشکلات استان باشد.
▫️از رئیس کل دادگستری استان ایلام,فرماندهی ارشد سپاه استان و مدیرکل اطلاعات استان ایلام می خواهیم راساً به مشکلات سیمان ایلام ورود کرده و ناچاراً جور دیگر نهادهای نظارتی همچون بازرسی استان را متحمل شوند.هرچند شورای اسلامی کارخانه سیمان ایلام عنوان داشته که مدیرکل فعلی تعاون کار و رفاه اجتماعی استان به صورت جدی به این موارد ورود کرده که جای تشکر دارد,به شهادت رئیس شورای اسلامی کارخانه اقای شیرخانی و خانم طهماسبی دز این مدت تلاش زیادی برای دفاع از حق کارگران داشته اند.ولی نداشتن اهرم نظارتی و برخورد قاطع باعث می شود کار چندانی از دست ایشان ساخته نباشد.
▫️استاندار ایلام هم باید برای اثبات حقانیت خود و تحقق شعارهای عدالت محورانه دولت به این مهم ورود کرده و گزارش های لازم را به مردم ارائه نماید.
https://t.me/joinchat/AAAAAEEK_dYpJNaPdrUHyA

لینک کوتاه : https://ilamghalam.ir/?p=329

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.