تاریخ : یکشنبه, ۳ بهمن , ۱۴۰۰
0

برگزاری جلسه شورای راهبردی جمعیت استان ایلام جلسه شورای راهبردی جمعیت

  • کد خبر : 8509
  • 18 آذر 1400 - 20:54
برگزاری جلسه شورای راهبردی جمعیت استان ایلام  جلسه شورای راهبردی جمعیت
جلسه شورای راهبردی جمعیت استان ایلام در روز چهار شنبه ۱۴۰۰/۹/۱۷راس ساعت ۹ صبح در سالن شهید سلیمی استانداری و به ریاست دکتر الیاس فتاحی معاون سیاسی، امنیتی استاندار ایلام و با حضور دیگر اعضای شورای راهبردی جمعیت استان برگزار گردید

در این جلسه، معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های موجود، این استان گنجایش بیشتری از میزان جمعیت فعلی را دارد. وی به نرخ رشد جمعیت اشاره نمود و گفت، نرخ رشد جمعیت در ایلام باید نسبت به سایر استان ها بیشتر باشد، اما آمارهای موجود نشان میدهد که نرخ رشد جمعیت و میزان باروری در این استان از میانگین کشوری کمتر است۰

معاون سیاسی، امنیتی استاندار افزود: باید در این خصوص عواملی را که باعث عدم افزایش نرخ جمعیت در استان شده شناسایی، بررسی و موشکافی کرد و برای افزایش آن راهکارهای مناسب ارائه نمود. ایشان اظهار امیدواری نمود با تسهیلات خوبی که در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در نظر گرفته شده، امکان برداشتن گام های موثری در راستای تحقق اهداف سیاست های جمعیتی وجود دارد.

معاون استاندار ایلام هدف از برگزاری این نشست که بصورت فوق العاده برگزار شد، تبیین قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اهداف آن برشمرد و بیان داشت در همین آغاز اجرای این قانون باید برنامه ریزی درستی در استان برای اجرای دقیق آن و اطلاع رسانی، آگاهی عمومی مردم  و اقناع آنها صورت گیرد.

در ادامه این جلسه سیدمحمدعلی تقوی مدیرکل ثبت احوال استان، ضمن توضیحات مختصری در خصوص قانون جوانی جمعیت و اهداف آن اظهار داشت: برگزاری جلسات شورای راهبردی جمعیت در طی سال های اخیر بیشتر به تشریح وضعیت موجود و تبیین نگرانی های ناشی از کاهش نرخ رشد جمعیت و باروری در سطح کشور اشاره داشت. اما در عمل نسخه درمانی شفابخشی بعنوان قانون در سطح دستگاههای اجرایی وجود نداشت. لذا نتیجه بحث و گفتگوهای که در جلسات شورا در گذشته انجام شد، در نهایت توجه قانونگزاران را در مجلس متوجه اهمیت موضوع نمود و خوشبختانه در همین راستا قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مورد تصویب قرار گرفت و ابلاغ گردید.

تقوی گفت همانطور که معاون محترم سیاسی، امنیتی استاندار بیان داشتند، موضوع اصلی این جلسه تبیین قانون جوانی جمعیت و اهداف آن می باشد که انتظار داریم اعضای حاظر در جلسه نسبت به ارائه راهکار اجرایی به منظور اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی عمومی صحبت نمایند، تا سریعتر بتوان مردم و جامعه هدف را در جهت پذیرش و استقبال از این قانون که تسهیلات خوبی در آن پیش بینی شده قانع نمود.

مدیرکل ثبت احوال ایلام بیان داشت حال که این قانون به مرحله اجرا رسیده همه دستگاها و نهاد های مرتبط با موضوع در استان، باید تلاش نمایند که در عمل آن را بخوبی اجرا نمایند و همپوشانی لازم را در به نتیجه رساندن این قانون در سطح جامعه و خانواده ها از خود نشان دهند. 

تقوی گفت اطلاع رسانی در سطح جامعه باید طوری صورت گیرد که مردم در جریان اصل موضوع قرار بگیرند، وی عنوان داشت اگر ما نتوانیم این قانون را بخوبی اجرا کنیم و یا ناقص به اجرا گذاشته شود، نمی توان انتظار داشت که مردم و جامعه هدف به راحتی بپذیرند که در مسیر اهداف پیش بینی شده در این قانون همراهی لازم را داشته باشند. 

تقوی در ادامه اظهار داشت، باید برای اطلاع رسانی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی مردم نسبت به اصل قضیه برنامه ریزی دقیق تری در استان داشته باشیم و از همه ظرفیت و توان فکری و علمی جامعه و بسترهای اطلاع رسانی استفاده کرد، بخصوص صدا و سیما، صاحب نظران، نخبگان استان، سمن های فعال در زمینه خانواده، همه را به میدان آورد و از این ظرفیت فکری ، فرهنگی و اجتماعی برای قانع کردن جامعه و جمعیت مولد استفاده کرد.

مدیرکل ثبت احوال استان ایلام در پایان صحبت های خود عنوان داشت ما زمان زیادی را در اختیار نداریم و باید تلاش مضاعفی صورت گیرد تا از همین زمان اندک و با استفاده از ظرفیت خوبی که در قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت وجود دارد، بیشترین نتیجه را جهت افزایش نرخ باروری در سطح جامعه مورد انتظار در استان بدست آورد.

 در پایان این جلسه اعضای شورای راهبردی جمعیت استان ضمن بیان نظرات و دیدگاههای خود، جهت اجرای به موقع و دقیق قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اعلام آمادگی کرده، و در این زمینه راهکارهایی را در جهت اطلاع رسانی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی مردم استان ارائه نمودند 

بیشتر بخواتید:

صدور بیش از ۲۹۷ هزار شناسنامه مکانیزه در ایلام

 

 
لینک کوتاه : https://ilamghalam.ir/?p=8509

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.