تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
0

شهرداری بدون الگوی دقیق مالی دچار روزمرگی می شود

  • کد خبر : 262
  • 05 شهریور 1396 - 16:40
شهرداری بدون الگوی دقیق مالی دچار روزمرگی می شود

دکتر حشمت ا… عسگری معاون اقتصادی استاندار ایلام و دانش آموخته رشته اقتصاد و دانشیار دانشگاه ایلام در یادداشتی به بهانه آغاز به کار فعالیت شورای جدید شهر ایلام، توصیه هایی به اعضای محترم شورا و شهرداری ایلام داشته که در ادامه آن را مطالعه خواهید کرد. در ابتدا لازم میدانم انتخاب اعضای جدید شورای […]

دکتر حشمت ا… عسگری معاون اقتصادی استاندار ایلام و دانش آموخته رشته اقتصاد و دانشیار دانشگاه ایلام در یادداشتی به بهانه آغاز به کار فعالیت شورای جدید شهر ایلام، توصیه هایی به اعضای محترم شورا و شهرداری ایلام داشته که در ادامه آن را مطالعه خواهید کرد.

در ابتدا لازم میدانم انتخاب اعضای جدید شورای شهر ایلام و شهردار جدید ایلام را خدمت این عزیزان تبریک عرض کرده و برای این آنها آرزوی توفیق نمایم.
بدیهی است توسعه همه جانبه و مستمر شهر ایلام مستلزم برنامه دقیق تامین مالی است و بدون برنامه مدون مالی امکان تحول اساسی در سطح شهر و ساختن شهری زیبا که در آن حقوق شهروندی بطور کامل به رسمیت شناخته شود وجود ندارد و شهردار تنها به ظن خود برای مدتی یار شهروندان خواهد بود. اتکای شهرداری به درامدهای داخلی عادی و کمکهای دولتی به تنهایی نمیتواند کافی باشد و بویژه اینکه استمرار ندارند.
بخش عمده ای از برنامه های مدیریت شهری توجیه اقتصادی برای اجرا توسط بخش خصوصی را دارند و لزومی ندارد شهرداری منابع محدود خود را صرف اجرای این پروژه ها نماید. بیش از ٣٠ درصد جمعیت استان در شهر ایلام زندگی می کنند و این بیانگر اهمیت مدیریت شهری است.
اگر شورا و شهرداری میخواهند مدیریت ممتاز و متمایزی داشته باشید و توفیقات دو چندان، لازم است موارد زیر را مد نظر داشته باشد؛
۱٫ مدیریت شهری امروز ملاحظات خاص خود را دارد و لذا بیش از هر چیز امروز مدیریت شهری به فکر تازه و تغییر نگرش نیاز دارد. رفع این مشکل مستلزم تهیه سازوکار و توسعه نهادهای درونی شهرداری در ارتباط با نهادهای بیرون از شهرداری بویژه دانشگاهیان، صاحبنظران و … است.
۲٫ برای پایداری درامد شهرداری باید اتکا به کمک های دولتی و منابع عادی کم شود و در عوض برنامه مشارکت با بخش خصوصی تدوین شود. طبیعی است که برنامه باید بگونه ای جذاب باشد که هم باعث استقبال فعالان بخش خصوصی شود و هم منجر به استمرار درامدهای شهرداری در سطح وسیع گردد. همواره سرمایه گذاران علاقه وافری به سرمایه گذاری در حوزه شهری دارند ولیکن رفتار مدیریت شهری در گذشته به حدی زننده بوده که رغبت فعالان بخش خصوصی را از بین برده است نمود این رفتارها نرخهای بالای پیشنهادی سهم شهرداری در مشارکت با بخش خصوصی بوده است.
۳٫ سازمان سرمایه گذاری شهرداری در عالی ترین سطح سازماندهی شود.
۴٫ سازمان میادین میوه و تربار نقش واقعی خود را بازی کند. توسعه کانکسهای عرضه میوه و نابسامانی وانت بارهای عرضه میوه سیمای شهر را بهم ریخته است. لازم است با قید فوریت تعیین تکلیف گردد.
۵٫ اجرای تعداد زیادی از پروژه ها توسط بخش خصوصی توجیه دارد لزومی به اجرا از محل منابع شهرداری نیست. از مشارکت با بخش خصوصی مفر درامدی پایدار حاصل خواهد شد. قرار نیست همه پارکها و شهر بازیها و ،.. را شهرداری احداث نماید. در کنار پارکها و شهربازیهای عمومی، پارکها و شهربازیهای تخصصی نیز قابلیت اجرا توسط بخش خصوصی را دارند. می طلبد ظرف یک ماه کل پروژه های توجیه دار شناسایی شوند نحوه مشارکت شهرداری آنهم جذاب برای بخش خصوصی تدوین شود و به سرعت در سراسر کشور اطلاع رسانی شوند.
۶٫ اصناف مزاحم ١٣ گانه برنامه جامع و فورس ماژور جابجایی نیاز دارند که توسط بخش خصوصی و الزام کارگروههای استانداری به انتقال قابل انجام است.
۷٫ زیبایی های شهری هم توسط مردم و بخش خصوصی قابل خلق است ولذا برنامه نیاز دارد. لزومی ندارد مخارج زیبایی توسط منابع شهرداری ایجاد و برای نگهداری آنها کلی هزینه شود. سیما و منظر شهری با تدوین و رعایت الزاماتی در ساخت و سازها، واحدهای صنفی و… قابلیت دگرگونی دارد.
۸٫ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تشکیل و در حداکثر وظایف خود در ارتباط با شهروندان و حقوق شهروندی به فعالیت بپردازد.
امیدوارم با خرد جمعی اعضای شورا و شهردار، مدیریت شهری در ایلام جان تازه ای بگیرد. امروز شهرداری بیش از هر چیز به فکر نو و تغییر نگرش نیاز دارد.

با آرزوی فردایی بهتر برای شهر ایلام همه با هم برای ساختن شهری آباد و در خور شهروندان تلاش کنیم

لینک کوتاه : https://ilamghalam.ir/?p=262

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.