تاریخ : دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳
1
۲۵ ساعت نفس گیر برای این چند نفر...

فرجام انتخابات در استان ایلام چه خواهد شد

  • کد خبر : 11760
  • ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷
فرجام انتخابات در استان ایلام چه خواهد شد
۲۵ ساعت مانده تا ساعت ۱۲ شب فردا و تعیین تکلیف تقریبی پرونده انتخابات در استان ایلام،  در دو حوزه شمال و جنوب استان نفس‌ها در سینه کاندیداها حبس شده و شب و روز نفس گیری را پیش رو دارند

۱؟
از نگاه گروه رسانه ای ایلام قلم در حوزه جنوب استان امکان تمام شدن انتخابات در دور اول وجود دارد ، تعداد کاندیداهای قدر به نسبت تک کرسی این حوزه زیاد نیست و علیزاده این شانس را دارد که با آراء بالای بیست هزار رای در همان دور اول کار را تمام کند و اگر غیر از این باشد بین علیزاده و اسدالله چراغی در دور دوم رقابت ادامه خواهد داشت.
اما در حوزه شمال قضیه قدری متفاوت است ، حوزه شمال ده کاندیدای قَدَر دارد که از نظر صاحب نظران مختلف ۴ نفر از این ده نفر (روح الله ناصرزاده ، همتی ، عزت ناصری ، اسماعیل حسینی مقدم ، عسگری ، بسطامی ، فلاحی ، ،مراد یگانه ،رحمت بادفر ، حسن رستمزاد) تحت شرایطی ظرفیت حضور در دور دوم را دارند .حضور ده کاندید قدر و بحث نسبت مشارکت به احتمال زیاد انتخابات را به دور دوم خواهد برد .
از لحاظ تعداد رای صاحب نظران دو سید مشترک دارند ، ناصرزاده ، همتی ، عزت ناصری،عسگری و مراد یگانه یک سید و بسطامی ، فلاحی ، رستمزاد ، بادفر و اسماعیل حسینی سید دوم هستند ، هر کدام از این ده نفر تحت شرایطی می توانند به دور دوم راه یابند .
با توجه به وضعیت رای این ده نفر شرایط هرکدام را در یک جمله تعریف می کنیم .

ناصرزاده ؛شهرستان مهران ایل شوهان یکدست و سرشار از عطش برای داشتن نماینده است ، در کنار اینها رزومه و سابقه روح الله و محبوبیت چهره کاریزمایی که دارد قطع به یقین او را به دور دوم انتخابات خواهد آورد و اگر انتخابات یک مرحله ای باشد یکی از دونفر خواهد بود.ناصرزاده هوادارانی منسجم و پای کار دارد و این تفاوت وی و یکی دیگر از کاندیداها با بقیه رقبا است.
فریدون همتی؛ یکی از دو کاندیدای ایل هزاره که به واسطه ی قدرت بالایی که در ارتباط گرفتن دارد خارج از ایل طرفداران پیدا و پنهانی دارد ، رزومه قوی دارد و در این ۲۰ سال اخیر تماس کسی را بی جواب نگذاشته است ، همتی را خیلی ها نفر اول انتخابات فردا می دانند ،خود وی و طرفداران نزدیکش اما معتقدند باید دور اول کار را تمام کنند چون دور دوم برایش کار سخت تر خواهد شد .
عزت الله ناصری: هلیلان بدون شک بالاتر از دیگر نقاط استان مشارکت خواهد داشت ، برخی تصور دارند حضور یک کاندید هلیلانی و یک داماد هلیلانی در کنار عزت ناصری رای وی را ضعیف می کند اما حضور این دونفر بنا به دلایلی به نفع عزت ناصری است ، ناصری بیشتر از دیگر کاندیداها کار کرده و فرصت دیدن تک به تک مردم را داشته است ، آراء آشکار ناصری رقبا را نگران کرده اما رقبایش از آراء پنهانش خبر ندارند ناصری را با این میزان از مشارکت قطعا در دوم خواهید دید .عزت ناصری علاوه بر کاندیدای اصلی هلیلان بودن یکی از  چهار گزینه مورد حمایت جمعی از بزرگان و نخبگان شیروان چرداول و هلیلان است ،
مراد یگانه ؛ مراد یگانه اهل شیروان است ، وی و سید اسماعیل حسینی مقدم سبد رای مشترک دارند،  تنها در ارکوازی و شیروان و ملکشاهی دو کاندید قَدَر سبد رای مشترک دارند ، اما برخی یگانه را مراد اول شیروان چرداول می دانند ، وی در چرداول و هلیلان هم رای دارد ، مراد می تواند گزینه ای برای دور دوم انتخابات باشد به شرطی که مشارکت به دلخواهش رقم بخورد.مراد یگانه به همراه سه کاندیدای دیگر حمایت جمعی از بزرگان و نخبگان شیروان چرداول را در سبد خود دارد .
سید اسماعیل حسینی مقدم؛ نقطه قوت سید انتخابات ایلام حضور یک فرد انتخاباتی بسیار قوی در کنارش می باشد ، رزومه سید هم قابل دفاع است ، مردم شیروان و بخشی از خزل به همراه جمعیت پای کاری که در داخل شهر دارند می توانند مانند دو بار فرستادن قبادیان به شورا پدیده ساز انتخابات باشند .استراتژی داشتن نقطه قوت دیگر ستاد سید است .سید اسماعیل حسینی مقدم روحانی با گفتمان متفاوت است که یکی از چهار گزینه مورد حمایت جمعی از نخبگان و بزرگان شیروان چرداول و هلیلان است .

حشمت عسگری؛ متفاوت و خوب حرف می زند ، رزومه ای قوی دارد و از شهر ایلام ، ملکشاهی و مقداری هم مهران رای قابل توجهی دارد ، اگر اتفاقی که در ذهن نگارنده متبادر شده رخ دهد حشمت می تواند رشد کرده و در کنار دیگر نخبه مهرانی گزینه چهارم حضور در دوم باشد .
بسطامی: به دور از حاشیه گعده هواداران خود را تشکیل داده ، تیم انتخاباتی قوی دارد و مدعی است خارج از ایل هزاره رای خاموش دارد و این ادعا اصلا بعید نیست ، در کنار همتی یکی از دو کاندید ایل است و در حوزه اجتماعی (نیروهای شرکتی و تبدیل وضعیت و …) طیف زیادی را مدیون خود کرده است ، بسطامی به شرط بیش از این قدرت نگرفتن رقبایش می تواند از سید دوم به دور دوم راه پیدا کند .
بادفر : بادفر در میان این ده نفر بخت ششم به بعد است ، نمونه بادفر قاسمی در دور قبل بود که با وجود رای کامل ایل دهبالایی و رای حزبی نفر پنجم انتخابات بود .بادفر رای ملکشاهی را با حشمت و صمیر و اسد تقسیم کرده است.وی برای رسیدن به چهار نفر اول ۷۰ درصد رای ملکشاهی ها را نیاز دارد.
فلاحی ؛ چشم امید فلاحی به ایوان است ، آزادی او را آزار داده اما هنوز رای اول ایوان است ، مشارکت ایوان می تواند سارا فلاحی را مدعی قوی رقابت کند ، خارج از ایوان اگر رای داشته باشد مانند بسطامی رای خاموش است . فلاحی برای آمدن به دور دوم عسگری یگانه بادفر و حتی بسطامی را در مقابل خود می‌بیند.
حسن رستمزاد ؛ برخی وی را تنها اصلاح طلب حزبی و شناسنامه دار این دوره از انتخابات مجلس می دانند ، شاید یگانه امروز در سبد رای اصلاحات با وی شریک باشد اما سیاسیون وی را در اصلاحات شناخته شده تر می دانند ، رستم زاد دیر تایید شد اما مردم ۴ تیره خزل خوب او را تکان دادند ، افتتاحیه ستاد رستم زاد جز شلوغ ترین افتتاحیه ها بود ، وی کاندیدای مورد حمایت جمعی از بزرگان و نخبگان شیروان چرداول است ، وضعیت رای رستمزاد در شهرستان ایلام بیش‌از یگانه نباشد کمتر نیست ، وی در ایوان هم جز ۴کاندیدا با بیشترین رای است . بخشی از آراء رستم زاد خاموش اما قابل پیش بینی است که می تواند شگفتی ساز باشد.

در نهایت از نگاه ما ناصرزاده همتی و عزت ناصری در دور دوم خواهند بود ، تشخیص نفر چهارم برای ما سخت است ، شما مخاطبان عزیز ما را در انتخاب نفر چهارم یاری کنید …

در دور دوم اگر شیروان چرداول گزینه داشته باشد کار برای همتی به شدت سخت می شود،  ناصرزاده مسیر هموارتری در دور دوم دارد ، هر گزینه ای از شیروان چرداول هلیلان به دور دوم بیاید باید وی را نماینده دانست …

در این تحلیل به خاطر رعایت اخلاق انتخاباتی و تبلیغاتی با نقاط منفی کاندیداها کاری نداشته ایم و سعی ما بر امانت داری بوده است …

لینک کوتاه : https://ilamghalam.ir/?p=11760

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.