تاریخ : یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
1

طرح تحول سلامت به نام مردم به کام بیمه ها

  • کد خبر : 255
  • 03 شهریور 1396 - 11:16
طرح تحول سلامت به نام مردم به کام بیمه ها

دکتر قاضی زاده هاشمی را بسیاری از تحلیل گران موفق ترین وزیر کابینه دولت یازدهم میدانند.کسب بیشترین رای اعتماد از مجلس برای کابینه دوازدهم نیز دلیلی دیگر برای موفقیت هاشمی در پست وزارت بهداشت بود. اجرای طرح تحول سلامت مهمترین دلیل خوشنامی قاضی زاده هاشمی بوده است.انصافا این طرح در سطح کشور نمره مثبت گرفته […]

دکتر قاضی زاده هاشمی را بسیاری از تحلیل گران موفق ترین وزیر کابینه دولت یازدهم میدانند.کسب بیشترین رای اعتماد از مجلس برای کابینه دوازدهم نیز دلیلی دیگر برای موفقیت هاشمی در پست وزارت بهداشت بود.
اجرای طرح تحول سلامت مهمترین دلیل خوشنامی قاضی زاده هاشمی بوده است.انصافا این طرح در سطح کشور نمره مثبت گرفته و در ظاهر بسیاری از هزینه های درمانی مردم راکاهش داده است.ولی حقیقت ماجرا چیز دیگری بوده و بهنوعی این طرح به نام مردم انجام شده و کامش را بیمه ها برده اند.
اگر توجه داشته اید هر باری که برای گرفتن نسخه پزشک به داروخانه ها مراجعه می کنید از ۵ قلم دارو سه قلم آن را به صورت آزاد محاسبه کرده و به نوعی هزینه خرید دارو چند برابر شده است.
وقتی علت را از داروخانه ها جویا می شویم عنوان می دارند که بیمه چتر پوششی خود را از بسیاری از داروها برداشته است.
به عبارت دیگر بیمه ها فرصت کاهش هزینه های درمانی را غنیمت دانسته و سود این طرح را به نفع جیب خود مصادره کرده اند.
این در حالی است که قرار بود طرح تحول سلامت هزینه های درمانی مردم را کاهش دهد.ولی در عین حال مشاهده می شود با احتساب مبالغی که بابت خرید دارو پرداخت می شود هزینه های درمانی خانواده ها تفاوت چندانی با قبل از اجرای طرح تحول سلامت نکرده است.
بیمه ها در این شرایط حساس اقتصادی کیسه های خود را گشاد تر کرده و در کمال خونسردی طرحی را که قرار بود به نفع مردم باشد به کام خود مصادره کرده اند.
از چگونگی نظارت بر عملکرد بیمه ها اطلاع چندانی نداریم, ولی دولت باید مهم را مد نظر داشته باشد که بیمه ها کلاه شرعی بر سر ملت گذاشته و طعم شیرین طرح تحول سلامت را به کام مردم تلخ کرده اند.
داروهایی که برای یک سرماخوردگی عادی توسط دکتر با دفترچه تامین اجتماعی تجویز میشد, قبلا همگی تحت پوشش بیمه قرار داشته و هزینه انها کمتر ۵ هزار تومان بود.ولی امروز به لطف بیمه ها این مبلغ به نزدیک ۲۰ هزار تومان رسیده است.
از طرفی بیمه ها که خود را بنگاه اقتصادی دانسته و با این بهانه تنها به دنبال کسب سودآوری هستند کمترین توجهی به تاکید دولت بر کاهش هزینه های درمان نداشته و به نوعی پاسخگوی هیچکس و یا نهاد دولتی یا حکومتی نیستند.
در استان ایلام که بسیاری از جمعیت آن را روستاییان و عشایر و البته افراد کم درآمد تشکیل می دهند , هزینه هایی که توسط بیمه ها به مردم تحمیل می شود اصلا منطقی نیست.همه ما در ماه مبالغ زیادی را به عنوان حق بیمه پرداخت کرده و انتظار داریم این پرداختی ها در کاهش هزینه های درمانی ما تاثیر داشته باشد.ولی در عمل چنین نبوده و برای خرید داروهای یک نسخه پزشکی هزینه های زیادی از مردم دریافت می شود.
داروخانه ها هم از این رفتار بیمه ها به تنگ آمده اند.مسئول یکی از داروخانه های سطح شهر ایلام به همکار ما گفت: بیمه ها هر ماه تعدادی دارو را به دلخواه خود از لیست مورد حمایت بیمه حذف میکنند.همین مسئله فشار مالی زیادی را به مردم تحمیل کرده و ما را نیز به دردسر می اندازد.از طرفی با افزایش قیمت رخ داده بسیاری از مردم مجبور هستند داروها را به صورت ناقص دریافت کرده و در نتیجه درمان آنها ابتر خواهد ماند.
به سادگی می توان نتیجه گرفت که علی رقم همه تلاشهای دولت , به همت بیمه ها نظام سلامت و درمان ما آنچنان که لازم است متحول نشده است.وقتی مردم داروهای مورد نیاز برای درمان درد خود را به صورت کامل دریافت نکنند چرخه درمان ناقص بوده و سلامت آنها به خطر خواهد افتاد.

لینک کوتاه : https://ilamghalam.ir/?p=255

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.