مدیرکل بهزیستی ایلام گفت: تاکنون سه هزار و ۶۳۸ فرد دارای معلولیت نابینایی و روشندل در این استان شناسایی و زیر چتر حمایت این مجموعه قرار گرفته اند.

به گزارش ایلام قلم: حسین نورعلیوند روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی نابینایان در جمع اصحاب رسانه گفت: هم اینک از مجموع حدود ۱۸هزار فرد دارای معلولیت استان این افراد معادل حدود ۲۰درصد با معلولیت بینایی از خدمات مستمر و غیر مستمر این اداره کل برخوردارند.

وی با ذکر اینکه از این شمار ۲ هزار و ۲۰۸ نفر مرد و یک هزار و ۴۳۰ نفر زن بوده که در شهرستان های مختلف استان سکونت دارند افزود: از مجموع کل روشندلان یک هزار و ۵۲نفر نفر دارای معلولیت بینایی خفیف، یک هزار و ۳۱۰ نفر متوسط، یک هزار و ۳۸ نفر شدید و ۲۳۸  نفر نیز خیلی شدید است.

مدیرکل بهزیستی ایلام گفت: علاوه بر پرداخت مستمری و هزینه معیشتی، درمانی، جهیزیه، فرهنگی و غیره حمایت تحصیلی نیز یکی از عمده کمکها برای افراد دارای معلولیت نابینایی در این استان است بطوریکه از مجموع ۳۸۲دانشجوی دارای معلولیت جامعه هدف بهزیستی ۸۴نفر معلولیت بینایی داشته که از مقطع کاردانی تا دکترا به تحصیل اشتغال دارند و همچنین ۵۶دانش آموز نابینا در مقاطع مختلف تحصیل می کنند.

نورعلیوند ادامه داد: به منظور کمک به ایجاد اشتغال روشندلان امسال به ۲۶۲نفر از این فراد متقاضی تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس نوع اشتغال ایجاد شده تسهیلات پرداخت شده و یا در دست اقدام است.

وی عدم مناسب‌سازی مطلوب معابر و محیط‌های عمومی را یکی از مشکلات افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان در این استان عنوان و تاکید کرد: در این زمینه همه دستگاه‌های اجرایی باید مشارکت کنند تا زمینه تردد آزادانه افراد دارای معلولیت در فضاهای عمومی را به عنوان یکی از حداقل حقوق‌های این افراد فراهم کنند.

مدیرکل بهزیستی ایلام یکی از اقدام‌های مهم برای پیشگیری از معلولیت نابینایی را اجرای طرح غربالگری بینایی پیشگیری از تنبلی چشم عنوان کرد و تاکید کرد: این طرح با هدف سنجش بینایی کودکان سه تا ۶ ساله در این استان اجرا می شود.

وی ارایه خدمات توانبخشی شامل توزیع وسایلی نظیر عصا، ضبط صدا، ساعت گویا و کاغذ بریل، ارایه خدمات فرهنگی، ورزشی، پرداخت شهریه، ایاب و ذهاب و مناسب سازی فضاهای عمومی و شخصی را از جمله مهمترین حمایتهای این اداره کل از روشندلان برشمرد.

نورعلیوند اشتغال را از دیگر مشکلات جامعه معلولان استان بویژه نابینایان برشمرد و گفت: در صورت رعایت اعمال قانون سه درصد استخدام ها به افراد دارای معلولیت بخشی از مشکلات این افراد رفع خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

بیش از هفت هزار ایلامی صدای مشاور بهزیستی را برای رفع مشکلات روانشناختی انتخاب کردند